mobile menu toggle Pradžia

Tarptautinė konferencija: PROTECT = saugoti ar dalintis? Ką reiškia gyventi UNESCO teritorijoje?

Tarptautinė konferencija: PROTECT = saugoti ar dalintis? Ką reiškia gyventi UNESCO teritorijoje?

Tarptautinė konferencija vyks lapkričio 30 d., antradienį, nuo 12 val. 

Vieta: Neringos savivaldybės administracijos posėdžių salė (Taikos g. 2, Nida) . Dalyvavimas tik su Galimybių pasais. Būtina išankstinė registracija (registracijos form1 rasite www.kulturossala.lt, skiltyje Renginiai).  

Konferencija taip pat bus tiesiogiai transliuojama Facebook puslapyje KULTŪROS SALA.

Terminas „saugoti" gali reikšti „aptverti ir archyvuoti" arba priešingai – „skleisti ir dalintis". Tai itin jautrus klausimas Kuršių nerijos teritorijoje, kuriai 2000 m. suteiktas UNESCO statusas. Viena vertus, vietovei suteiktas „kokybės ženklas" ir būtina jį teisingai naudoti, antra – vietos gyventojai ir verslas įžvelgia papildomus draudimus ir suvaržymus, o valstybines institucijas slegia įsipareigojimai prieš pasaulinę visuomenę.

Valstybės saugomose teritorijose įsteigtos direkcijos siekia vykdyti joms deleguotas funkcijas, saugant gamtos ir kultūros paveldo vertybes, tačiau šiose teritorijose veikianti savivalda, verslas ir vietos gyventojai dažnai turi kitokius planus.

 
Kaip rasti bendrus sutarimus? Kaip grįsti kelią nuo konfrontacijos link bendradarbiavimo? Kur galimi kompromisai? Kas nubrėžia ribą tarp „saugoti“ ir „dalintis“? Kuršių nerijoje šie klausimai yra ypač aktualūs.

 
Konferencijoje norime išgirsti minčių apie šią problematiką platesniame kontekste, labai įdomūs produktyvaus bendradarbiavimo pavyzdžiai iš kitų Lietuvos nacionalinių parkų direkcijų bei kaimynų iš Rusijos.

 
Visi supranta, kad Kuršių nerija yra ypatingo svarbumo vieta Lietuvoje, tačiau kodėl taip sudėtinga parengti UNESCO teritorijos valdymo planą – jis kuriamas jau beveik dešimtmetį, bet vis dar neturime net pagrindo svarstymui.


Konferencijos organizatoriai – Neringos savivaldybė ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija – tikisi prasmingų diskusijų ir patirčių pasidalinimo, ieškant atsakymų į nelengvus klausimus.

Konferencijos moderatorius – Socialinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Socialinių pokyčių studijų centro vadovas, Lietuvos Mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto narys Liutauras Kraniauskas.

Projektą finansuoja: LR Kultūros ministerija, Neringos savivaldybė

Organizatoriai: Kuršių nerijos nacionalinis parkas, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“
 

PROGRAMA


Sveikinimo žodis:


UNESCO sekretoriato, LR Aplinkos ministerijos, Valstybinių miškų urėdijos, Neringos savivaldybės, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos atstovai.

Pranešimai:


Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija: Kuršių nerijos kraštovaizdis – žmogaus ir gamtos sambūvio išraiška.


Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis: Galimybės, iššūkiai, bendradarbiavimas Žemaitijos nacionaliniame parke.


Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Gedas Kukanauskas: Darni saugomos teritorijos plėtra.


Dzūkijos nacionalinio parko direktorius Eimutis Gudelevičius: Bendradarbiavimas – nacionalinio parko sėkmės pagrindas.


Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius: Pajūrio regioninis parkas: nuo ribojimų prie galimybių.


Nacionalinio parko „Kuršskaja kosa“ Mokslo skyriaus vedėja Julija Majorova, nuotolinis pranešimas: Nacionalinio parko „Kuršskaja kosa“ patirtis valdant Pasaulio paveldo objektą.


Juodkrantės bendruomenės atstovė Greta Kupliauskienė: Gyventi Neringoje gera, bet ar lengva?


Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras, nuotolinis pranešimas: Kultūros paveldo vaidmuo saugomoje teritorijoje.


Saugomų teritorijų tarnybos atstovas A. Stanislovaitis: Kaip išsaugosime Kuršių nerijos išskirtinę visuotinę vertę?


Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vyriausioji specialistė Sigita Bugenienė: Rengiant vertybės valdymo planą: ar Kauno patirtis aktuali Neringai?

Diskusija